« Atgal

Suskaitmenintas Europos kultūros paveldas pasakoja interaktyvias istorijas

Šiaulių „Aušros" muziejus kartu 39 partneriais iš 21 Europos šalies 2013-2015 metais vykdo suskaitmeninto paveldo sklaidos tarptautinį projektą „AthenaPlus – „Europeanos" prieiga prie kultūros paveldo tinklų".

2013 m. spalio 7-9 dienomis Šiaulių „Aušros" muziejaus „AthenaPlus" projekto koordinatorės Teklė Tomkutė-Vaičiulienė ir Jovita Vilimaitienė dalyvavo Berlyne (Vokietija) vykusiame antrajame plenariniame susitikime, kuriame be praktinių mokymų projekto dalyviams buvo pristatytos originalios kultūros institucijose jau pritaikytos ir siūlomos taikyti skaitmeninių technologijų, įrangos, ir taikomųjų programų idėjos. Plačiau apie tai nuorodose:

 • Memoways" – mobilioji platforma, skirta kūrybiškai pateikti skaitmeninį turinį;
 • MOVIO" – įrankis, skirtas kurti virtualias parodas, interaktyvus, yra komentavimo galimybė, susiejimas su „Istorijos pasakotoju" (storyteller), vaizdo, garso, tekstiniais dokumentais ir pan.;
 • Homm" – aktyvi multimedijos laboratorija muziejams;
 • Djehouti" – interaktyvus istorijų pasakojimų sprendimas;
 • The Builder‘s Challenge" – filmas ir interaktyvios aplikacijos;
 • 7 scenes" – mobilioji istorijų pasakojimo platforma;
 • Collective access" – lanksti katalogų kūrimo programa;
 • Klynt" – interaktyvus istorijų pasakojimo sprendimas;
 • Layar" – papildytos realybės naršyklė;
 • Aurasma" – papildytos realybės naršyklė;
 • What was there" – papildytos realybės naršyklė;
 •  „Tripline" mobilioji aplikacija, skirta kurti interaktyvų žemėlapį su kelionių įspūdžiais;
 • Omeka" – atvira internetinio puslapio platforma, skirta bibliotekoms, muziejams, archyvams kurti kolekcijas ir parodas;
 • Austin Music Map" – mobilioji aplikacija, skirta kurti interaktyvų muzikinių renginių ir užsiėmimų žemėlapį;
 • Memory loops" – žemėlapis su audio pasakojimais apie įvykius Munchene 1933-1945 metais;
 • History pin" – žemėlapis su istoriniais pasakojimais bei fotografijomis;
 • CinemaCity" – mobilioji filmų ištraukų, filmuotų konkrečioje Paryžiaus miesto vietoje, programėlė, suteikianti emocijų, vaikščiojant po miestą;
 • CultureClick" – mobilioji kultūros ir turizmo informacijai pritaikyta aplikacija Prancūzijoje;
 • Bohemes" – ekskursija parodoje 360° kampu su gidu;

 

Informaciją apie išskirtinius projektus pateikiame šiek tiek plačiau.

„Statytojų iššūkis" (The Builders' challenge) („INDI Film" GmbH, Vokietija) – tai ambicingas bendras Vokietijos ir Prancūzijos projektas – 3D formatu sukurtas filmas apie Strasbūro katedros kūrėjus, architektus, statytojus, apie tai, kas vyko viduramžių statybos aikštelėje.

Pateikiamos keturios medijos platformos, kurios tarpusavyje glaudžiai susijusios: minėtas 3D filmas, dokumentinis žaidimas, medijos archyvas ir mobili aplikacija. Yra galimybė katedrai kurti antrąjį bokštą (tikrovėje ji yra vieno bokšto), pakeliui susipažįstant su virtualiais architektais, kitais ekspertais, perprantant kūrimo principus. Vėliau galima savo statinio vaizdu pasidalinti su draugais „Facebook" puslapyje, galima dalyvauti virtualiame architektūros konkurse su kitais bokšto statytojais (žaidėjais iš viso pasaulio). Plačiau apie tai nuorodose:

 

„Daiktai" („Things") ir „Veidai" („Faces") (Berlyno žydų muziejus, Vokietija).

 „Daiktai" – skaitmeninės istorijos apie 27 išskirtinius eksponatus iš muziejaus kolekcijos. Istorijos, kaip eksponatai buvo daryti, kaip naudojami, kodėl atsidūrė muziejuje, įvertinant jų istorinį kontekstą ir dabartinę reikšmę, pasakojamos per nuotraukas, dokumentus, garso ir vaizdo įrašus, panaudojant interaktyvius elementus: perversti knygos puslapius, spręsti aritmetines užduotis naudojantis viduramžiškais skaičiavimo įrankiais, sudėlioti sinagogos dėlionę. Šalia – interviu su donorais, ekspertais, istoriniais liudininkais. Pavyzdžiui, pristatant daktaro kabineto iškabą, pateikiamas jo buvusio paciento interviu.

„Veidai" – tai serijos vaizdo įrašų, kur šiuo metu Vokietijoje gyvenantys žydai pasakoja apie savo kasdienybę, apie santykį su religija. Kiekviena pasakojimų serija paliečia vis kitą temą: „Kasdienybė ir šventės", „Tradicija ir įstatymas", „Maistas ir gėrimai", „Draugai ir šeima". Greta subjektyvių žmonių pasakojimų įtraukti ir labiau didaktiniai įrašai, pristatantys istorinę patirtį, nusistovėjusias tradicijas, cituoja ištraukas iš Švento Rašto ir pan. Įrašai peržiūrimi, pasiūlant nuorodas į susijusius įrašus, kiekvienam lankytojui suteikiant pasirinkimo laisvę, kartą peržiūrėti įrašai daugiau nebesiūlomi (sutvarkyti pagal interaktyvią Korsakowo sistemą, sukurtą Berlyno menininko multimedijos filmų kūrėjo Florijano Talhoferio).

Abu skaitmeniniai projektai nėra pasiekiami internetu – juos galima peržiūrėti tik apsilankius vieno iš lankomiausių Berlyno muziejų ir didžiausio Europoje žydų muziejaus įkurtame Rafaelio Rotho mokymo centre. Muziejaus puslapyje galima rasti tik išsamų projektų aprašymą, su pavyzdžiais ir nuorodomis. Tokie projektai praplečia Berlyno žydų muziejaus parodas, pakviesdamas lankytojus prie kompiuterio ekrano.

Berlyno žydų muziejus taip pat turi ir internetinių parodų, kurias pateikia „Interneto vitrinoje" (Online showcase). Paroda „1933-ieji: Vokietijos žydų pabaigos pradžia" („1933: The Beginning of the End of German Jewry"), pristato nuotraukas ir dokumentus, liudijančius apie žydų teisių atėmimą ir atskirtį. Eksponatai susieti su konkrečiomis datomis, konkrečiais tų metų įvykiais ir yra pateikiami kalendoriaus forma. Paroda yra tęstinė, vis pasipildanti nauja medžiaga. Pristatant naują eksponatą, informacija paskleidžiama socialiniuose tinkluose („Facebook", „Twitter"), todėl ši paroda susilaukė gausaus grįžtamojo ryšio.

 

Daugiau informacijos projekto AthenaPlus puslapyje: www.athenaplus.eu  

 

Informaciją teikia AthenaPlus projekto koordinatorės Teklė Tomkutė-Vaičiulienė, tel. 8 41 52 43 93, el. p. limis@ausrosmuziejus.lt  ir Edita Rudminaitė, tel. 8 41 52 43 96, el. p. e.rudminaite@ausrosmuziejus.lt.