« Atgal

Restauruotų Venclauskių namų virtualus turas

Stanislavos ir Kazimiero Venclauskių namas statytas 1925–1927 m. (archit. K. Reisonas), jame šeima gyveno iki 1944 m.

1955 m. namas paskirtas Šiaulių „Aušros" muziejui. 1959 m. čia atidaryta pirmoji pokarinė muziejaus ekspozicija. 1963 m. ji buvo pertvarkyta ir atspindėjo Šiaulių krašto ir Lietuvos istoriją nuo seniausių laikų iki 1940 m. Joje buvo Archeologijos, Etnografijos, Liaudies meno ir Istorijos skyriai. Vis papildoma ekspozicija gyvavo iki 1977 m. 1977–1980 m. pastatas buvo remontuojamas.
 
1986 m. čia atidaryta pirmoji muziejaus istorijoje dailės ekspozicija, kurioje buvo rodomi vertingiausi dailės rinkinių eksponatai. Ekspozicija pradedama senąja ir šiuolaikine tautodaile – medžio skulptūra, keramika, tapyba ir t. t. Atskira salė skirta Lietuvos vaizduojamajai dailei. Čia buvo eksponuojami V. Smakausko, P. Smulgevičiaus, V. Slendzinskio darbai, litografijos iš „Vilniaus albumo". Tarpukario Lietuvos dailę pristatė G. Bagdonavičiaus, S. Riomerienės, M. Katiliūtės, S. Ušinsko, P. Eidukevičiaus, P. Kalpoko, M. Dobužinskio ir kt. autorių darbai.
 
1986–1990 m. buvo rodoma ir Vakarų Europos tapybos, skulptūros, taikomojo meno bei japonų graviūrų ekspozicija.
 
1991 m. Danutė ir Gražbylė Venclauskaitės tėvų namą padovanojo „Aušros" muziejui. 1992 m. šis pastatas oficialiai pavadintas Venclauskių namais.
 
1995 m. atidaryta S. ir K. Venclauskių ekspozicija, nušviečianti garsaus tarpukario advokato ir talentingos aktorės bei režisierės šeimyninį bei visuomeninį gyvenimą. Venclauskių šeimos, išauginusios daugiau nei 100 pamestinukų bei neturtingų vaikų, atminimui muziejaus terasoje 1993 m. atidengta skulptūra „Motinystė" (skulptorius Antanas Šnaras). 2005 m. namo kieme atidengtas paminklas advokatui Kazimierui Venclauskiui (skulptorius Gintautas Lukošaitis).
 
Nuo 2017-12-05 buvo vykdomas projektas „Venclauskių namų restauravimas ir pritaikymas daugiafunkcei muziejinei veiklai", finansuojamas iš Europos Sąjungos Regioninės plėtros fondų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto. www.esinvesticijos.lt
 
2020 m. vasario 16-ąją, minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Šiaulių „Aušros" muziejus pirmą kartą artvėrė restauruotų Venclauskių namų duris ir muziejaus gidai miesto bendruomenei nuo 11 iki 17 val. vedė ekskursijas.
Vasario 16-oji – tapo išskirtine ir simboline proga šventinę dieną pamatyti restauruotus, vienų iškiliausių lietuvių tautinio atgimimo ir Lietuvos valstybės nepriklausomybės kūrėjų – šiauliečių Kazimiero ir Stanislavos Venclauskių – namus.
 
Gidų lydimi ekskursijų dalyviai turėjo galimybę pasigrožėti muziejine ekspozicine įranga dar neužpildytomis restauruoto kultūros paveldo objekto erdvėmis ir iš muziejaus specialistų lūpų tiesiogiai išgirsti objekte rengiamos XX a. pirmos pusės Šiaulių miesto istorijos ekspozicijos planus. Vienoje iš erdvių lankytojų laukė ir restauratorė, kuri išsamiai papasakojo apie atidengtą tarpukarinį sienų dekorą, atskleidė jo ypatybes ir darbo specifiką.
 
Pamatyti restauruotus Venclauskių namus ir sutvarkytą jų teritoriją suskubo keli šimtai Šiaulių miesto gyventojų ir svečių, kurie ekskursijose dalyvavo nuo 11 iki 17 val.
 
Iškarto po atidarymo, dar dar prieš pradedant ekspozicijos įrengimo darbus, buvo sukurtas virtualus turas, kadangi pats pastatas tapo eksponatu, kalbančiu savo erdvėmis, proporcijomis, interjerų polichrominiu dekoru, išlikusiomis autentiškomis detalėmis.
 
Pastatas įtrauktas į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. 
 
 
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.